Custom Bg
آموزش اصول  بیلیارد
فعالیت زدن توپ در یک مکان حوض مانند فرمی از یک بازی فرانسوی بود که با گوی و حلقه انجام می شود , به نام کروکت . این بازی در چمن بایک چوب دستی ویک توپ ball یا bille که کم کم به billiard یا bill yard معروف شد بازی می شود . پس از مدتی این بازی سرگرمی درباریان شد و به دلیل نفرت داشتن آنها از گرما و فعالیت زیاد این بازی را محدودتر کردند و آن را روی میز در یک محیط بسته انجام می دادند.
خوب به رنگ ها نگاه کنید , نخستین چیز که باید درباره ی بیلی یارد بدانید این است که این بازی برخلاف باری ها ی توپی دیگر دارای توپ های زیادی است . برخی از این توپ ها ساده یعنی دارای رنگی یک پارچه هستند و تعدادی از آنها نیز خط دارند یعنی توپی که نوک و ته آن ها سفید و یک خط رنگی که گرداگرد و میانه ی آن قرار گرفته.
هر یک از توپ ها دارای یک شماره هستند . از شماره ی۱ تا ۱۵, که از شماره ی ۱ تا ۷ تو پ های ساده واز شماره ی۹ تا ۱۵ توپ های خط دارد را تشکیل می دهند .توپ شماره ی ۸ ۸ballکدام است ؟. البته , وقتی این بازی به صورت استاندارد بازی می شود , توپ ۸ نه جزو گروه توپ های ساده است و نه جرو گروه توپ های خط دار محسوب میشود . یک توپ خاص است ( توپ سیاه را از دست ندهید چون تمام توپ هایتان سیاه می شود ! ) .
 
نور پردازی برای بیلیارد :
بهترین نور برای میز بیلیارد نور فلورسنت می باشد در مقایسه بالامپ های نئون قدیمی نور فلورسنت برای چشم بهتر و نیز از نظر اقتصادی با صرفه تر می باشد ،‌ زیرا دوام آن بیشتر است . تولید کنندگان اکنون نور لامپ های فلورسنت را به جای لامپ های قدیمی پیشنهاد می کنند به خاطر اینکه از ایجاد سایه ی توپ به خصوص در نزدیک ریل کوتاه جلوگیری شود نور بیلیارد باید در طول میز امتداد داشته باشد این نور در دید واضح تر توپ ها و گوشه ها موثر است .
پوشش میز بیلیارد و توپ ها :
روزگاری پارچه بیلیارد به طول معمول از جنس نمد بود اما امروزه این پوشش از جنس پشم شیشه یا پشم معمولی و یا مخلوط (پشم و نایلون) می باشند پشم شیشه که از لحاظ هزینه گرانتر است شامل الیاف تابیده می باشد که بر دوام سطح بازی تاثیر می گذارد زیرا پیلینگ آن حداقل می باشد پیلینگ به زمانی ارجاع دارد که الیاف به صورت ریزه های کوچک پارچه از آن جدا شده و روی سطح میز پخش می شوند اگر چه می توانید میز خود را در هر رنگی که می خواهید خریداری نمایید اما باید رنگی را انتخاب کنید که چشم را نزند رنگ قرمز ، ارغوانی و امثال این ها ممکن است در یک نگاه زیبا به نظر برسند اما خستگی چشم خیلی زود حادث میشود .
بیشتر توپ ها که در ایالات متحده توزیع و پخش میشوند از یک نگاه کمپانی می باشند سالوک که در بلژیک واقع شده است بهترین نام را تحت عنوان آرامیس برای سازنده ی توپ به خود اختصاص داده است . سالوک بیش از ۹۰۰ نوع متفاوت توپ تولید می کند و آن ها را به سر تا سر کره ی زمین صادر می نماید .
زمانی توپ ها می بایست از عاج ، ترکیبات دیگر و خاک رس ساخته می شوند اما امروزه جایگزینی پایدار تر آن عمدتاً مخلوطی از فنل مرزینی می باشد . توپ های آسیایی از رزین های پلیستری ساخته می شوند و این باعث می شود که برای تولید ارزان تو باشند همراه با کیفیتی که آن ها را برای استفاده ی محدود در میز های خانگی مناسب می سازد از آنجا که ترکیبات مثل و رزین در مقابل نور حساس هستند . قسمت سفید توپ های بیلیارد به مرور زمان زرد می شود اما این در کیفیت بازی آن ها تاثیری نمی گذارد برای جلوگیری از تجمع گچ و آلودگی و چربی ، باید توپ ها را تمیز نمود بسیاری از مردم توپ های خود را روغنی می زنند این کار در عین حال که باعث میشود توپ بزرگتر به نظر بیاید ممکن است باعث کاهش اصطکاک و سر خوردن توپ به روی سطح صاف میز شود .
اندازه ی استاندارد توپ بیلیارد قطر (۱/۴)۲ اینچ با وزن ۶ اونس می باشد .
 
چوب بیلیارد : 
نه چندان سال پیش یک چوب و با کیفیت تنها ۱۰۰ دلار قیمت داشت اما ین مربوط به آن زمان است امروزه چوب های ساخت آمریکا که دو قطعه ای هستند بیداد کرده اند ،‌و بازار قیمت آن ها مرتباً بالا و بالاتر میرود به علاوه چوب های گرافیتی و مخلوطی از چند ماده که چند سال قبل به بازار معرفی شده اند اخیراً محبوبیت بیشتری کسب نموده اند طول استاندارد یک چوب بیلیارد ۱ متر و ۴۷ سانتیمتر است قد بازیکنی به اندازه طول دست او مهم نیست گر چه قدا و طول دستش باید با هم تناسب داشته باشند . اگر شما کوتاه قد هستید یک چوب بلند ممکن است باعث عدم تعادل شما شود از طرف دیگر اگر شما بلند قد هستید بازوان بلندی دارید تمایل دارید که چوب را عقب تر بگیرید تا به یک موقعیت مناسب برای ضربه زدن برسید .
 
چوب بیلیارد
cue stick یا همان چوب بیلی یارد چوبی است که شما به وسیله ی آن به cue ball توپ مخصوص که به آن پیتوک نیز گٿته می شود ضربه می زنید . این چوب بلند نوک دار و خیلی هم دقیق است از سه قسمت تشکیل شده.
نوک : قسمتی که مقداری سٿید و با طولی تقریبا برابر ۱/۲۷ سانتیمتر است ویک قسمت کایوچویی در نوک.
بدنه : قسمتی صاٿ و صیقلی کم پهنا و بلند است در میانه .
دسته : پر پهناترین قسمت stick که به صورت مخروطی به طرٿ میانه ونوک Stick پیش می رود . طول این چوب تقریبا برابر ۱متر و ۴۷ سانتیمتر می باشد .
وزن : 
معمولی ترین وزن برای چوب بیلیارد ۱۸ تا ۲۱ اونس می باشد با جایگزین های استانداردی در حدود ۱۹ تا اونس بازیکنان بسته به وزن چوب بیلیارد تقسیم میشوند بعضی ها علاقه به چوب س نگین تر می باشند با این ایده که فشار بیشتری به ضربه وارد می آید در حالی که بقیه ترجیح می دهند که چوب های سبک تری داشته باشند به خاطر اینکه به آنها سرعت بیشتر و انعطاف پذیری بیشتری می دهد که باعث قدرت بیشتری می گردد .
 
قوانین بیلیارد
 
میز
یک میز بیلییارد تقریبا برابر با ۱۳۷/۱۵۵ سانتیمتر عرض و ۲۷۴/۲۳ سانتیمتر طول است . و معمولا یک رویه ی سبز مخملی از جنس پلی استر و پشم روی آن را پوشانده و دارای ۶ کیسه که ۴ تای آن ها در گوشه ها و دوتای آن ها در طرفین , وسط هر یک از اضلاع بلنتر میز قرار گرفته اند.
یک حاشیه ی نسبتا پهن اطراف میز قرار گرفته جایی که معمولا بازیگنان گچ بازی یا لیوان نوشیدنی خود را روی آن قرار می دهند.
دو چیز مهم باید درباره ی آن بدانید
شما باید از این حاشیه برای تراز کردن دست خود و مسلط شدن بر میز استفاده می کنید .
شما هرگز نباید هیچ گونه نوشیدنی و یا خوراکی روی آن قرار دهید زیرا اگر نوشیدنی شما روی میز بریزد روکش میز که یکی از مهمترین قسمت های میز محسوب می شود باید عوض شود و شما باید بهای سنگینی تقریبا معادل ۱۵۰ $ دلار بپردازید .
تقریبا آخر هر میز نزدیک ضلع کوچک میز یک دایره ی تو پر سفید در دو طرف میز قرار دارد.شما باید در ابتدای بازی Cue ball خود را روی یکی از آن ها قرار دهید
 
Rack
Rackیک شی سه گوش است که بازی کن از آن برای مرتب کردن توپ ها استفاده می کند .
تمام توپ ها در Rack قرار می گیرند.
با انگشتان خود دو طرف , عقب Rack را گرفته وعقب و جلو می کنید تا توپ ها مرتب کنار هم قرار گیرند .
زیرا فضای بین توپ ها در زمان برداشتن Rack خیلی مهم است . باید مراقب باشید که توپ ها خوب بهم بچسبند.
Rack به وسیله ی توپ رآس در روی نقطه سفید انتهایی میز تنظیم میشود.
 
وسیله ی دیگری که در طول بازی ما از آن استٿاده می کنیم گچ است . ما گچ را به نوک کائوچویی چوب خود می مالیم تا به ما کمک کند که چوب در زمان ضربه زدن به توپ بهتر بچسبد .
 
نحوه ایستادن : 
یکی از مهمترین مواد کلیدی در یک اجرای شایسته نحوه قرار دادن پاها به ویژه پای عقب می باشد پای عقب برای بازیکنان راست دست پای راست برای بازیکنان چپ دست دست پای چپ است اگر پای عقب شما خیلی نزدیک به میز باشد . بدن شما دچار گرفتگی عضلانی می شود و نمی توانید چوبتان را آزادانه حرکت دهید و در نتیجه قادر به اعمال شایسته ضربه مورد نظر نخواهید بود اگر پای شما خیلی عقب باشد بدنتان خیلی به سمت جلو خم می شود در وضعیت نافرمی قرار می گیرید و حرکت چوبتان محدود میگردد در پائین ده مرحله برای پیدا کردن جایی مناسب برای پای عقب عنوان شده است :
۱- مستقیماً پشت توپی که می خواهید به آن ضربه بزنید بایستید
۲- انگشت کوچک پای عقب را با شار و توپ هدف در یک ردیف قرار دهید
۳- چوب بیلیارد را با دست عقب خود بگیرید
۴- اجازه بدهید دستتان به طور طبیعی در دو طرفتان آویزان باشد .
۵- نوک چوب را در حدود یک اینچ پشت شار قرار دهید 
۶- پای عقبتان را روی پاشنه بچرخانید یعنی پاشنه ی پایتان را به طرف بدنتان بچرخانید
۷- پای جلو را در یک موقعیت راحت قرار دهید
۸- پای عقب خود را به طور جزئی خم کنید
۹- از کمر خم شوید
۱۰- اجازه بدهید پای جلو شما کمی خم شود و راحت باشد 
آیا می توانید به راحتی ضربه را روی میز ببینید موقعیت و جایگاه سر خود را چک کنید چانه شما باید مستقیماً بالای چوب بیلیارد باشد هر چیز دیگری اعم از چوب شما چانه و بازو و ضربه زننده باید در خطی درپشت ضربه قرار گیرد 
در اینجا یک نکته جالب وجود دارد به بازی مردان و زنان حرفه ای که نگاه می کنیم می بینیم که از میان هر ده مرد نه تای آنها با سرهای بالاتر بازی می کنند در حالی که زنان تمایل دارند که چانه شان تقریباً روی چوب باشد یک استشهاد میان زنان زنان حرفه ای و یونان ویدارئال می باشد او هم چنین به خاطر داشتن قوی ترین ضربات در میان بازیکنان زن حرفه ای دارای شهرت می باشد
رسیدن به یک ضربه از طریق کشیدن یک ران در پشت بدن :
در اینجا باید اندکی نحوه ایستادن خود را تغییر دهید بدین ترتیب که یک ران یا در پشت خود بکشید و یا یک ران را روی میز قرار دهید در اینجا محدودیت قوانینی کم تر میشود زیرا بدن های مختلف مناطق راحت مختلفی برای اعمال ضربات کششی دارند
ضربه یا حرکت (نوسان) دست :‌
یک تعریف برای ضربه این است ضرب زدن به توپ یا راندن آن با حرکتی یکنواخت و منظم است بیش ترین ضربات بی قاعده در میان بازیکنان فیلیپینی مشاهده شده است شایان ذکر ترین آن ها افرن ریز و خورده پاریکا می باشند در حرکت دست به سمت جلو تجسم کنید که می گذارید چوب به خودی خود از حرکت باز ایست . بیش تر بدانید و در چنین پیش روی آرنجتان را پایینی بیاورید و بگذارید که چوب باقی کار به انجام برساند آرنج شما به طور طبیعی پایین می آید هیچ قاعده ثابتی برای آن وجود ندارد و بیش تر به قسمتی از چوب که آن را می گیرید طول حرکت شما و غیره بستگی دارد این کار شما را در طول اجرای ضربه راحت نگه داشته و از تلاش شما برای کنترل بیش از اندازه ضربه جلوگیری می کند یکی از مشکل ترین چیزهائی که باید بیاموزید این است که ضربه را پیش بینی نکنید پیش بینی ضربه می تواند باعث ایجاد اضطراب و تردید در حرکت شما شود .
 
نحوه در دست گرفتن چوب :‌
مطالب بسیار اندکی در رابطه با دست گیرنده چوب نوشته شده است شاید بدین دلیل که این دست همواره پشت بدن شما و در پشت خط هدف گیرتان قرار دارد . گرچه مشکلات بسیار کوچک در رابطه با این دست به خطاهای عمده ای منجر می شود . بازو و دست عقب شما کنترل واقعی چوب را به عهده دارند . متاسفانه بازیکنان به زودی در می یابند که این دست عقب است که چوب را کنترل می نماید و سعی می کنند که میزان کنترل را بالا ببرند و این مساله اغلب مشکل ساز می شود . شما باید سعی کنید مهارتهای خود را در رابطه با در دست گرفتن چوب را ارتقاء داده و بعد بگذارید که چوب کار خود را انجام دهد . کجای چوب را باید نگه داشت ؟‌
بیشترین تاکید برای یافتن این قسمت این است که نقطه تعادل چوب خود را پیدا کنید ، سپس دستتان را پنج یا شش اینچ (یا بیشتر برای بازیکنان قد بلندتر )به طرف عقب حرکت دهید . اما چنانکه بازیکنانی که قدشان بلند نیست و بازوهای بلندی ندارند اظهار می کنند این اندازه مناسب نمی باشد . در حقیقت هیچ قاعده ثابتی برای جای گرفت نچوب در پشت نقطه تعادل وجود ندارد . در عوض ،‌بر روی موقعیت دستتان نسبت به چوب در زمین تمرکز نمایید . بازوی شما از شانه تا آرنج ، باید به موازات سطح زمین و از آرنج تا انتهای دست باید عمود بر سطح زمین و در یک موقعیت راحت باشد اگر لازم است که دستتان را نسیبت به نقطه تعادل عقب تر یا جلوتر بیاورید این کار را انجام دهید . اگر نمی دانید که نقطه تعادل چوبتان کجا می باشد و احساس می کنید که برای شروع به نقطه مرجعی احتیاج دارید می توانید نقطه تعادل و ۲-۱ اینچ بالای پوشش نیمه پائینی یا ۱۸ اینچ بالای نیمه پائینی در نظر گرفته و یا اینکه با انگشت سبابه به شست خود چوب را مانند یک ترازو نگه دارید . بطوریکه نوکهای آن به هیچ یک از طرفین خم نشوند .
در ضرباتی که فشار و توپ هدف خیلی نزدیک به هم قرار دارند ، شما باید از پل کوتاهتری استفاده نمایید که در آن برای حفظ موازات باید دست گیرنده چوب را به نقطه اتصال آن نزدیکتر نمایید . بر عکس ، هنگامیکه فاصله دست ایجاد کننده پل از نوک چوب بیشتر می شود دست عقب نیز به تبعیت از آن به طرف عقب حرکت کند 
برای گرفتن چوب به شایستگی ، از دو انگشت میانی و انگشت شست خود استفاده نمائید ، سپس انگشت سبابه و انگشت کوچکتان را دور چوب حلقه کنید چوب باید به نرمی در میان دست شما جای گیرد و دستتان نباید به طرف داخل یا خارج متمایل باشد ،‌بلکه باید در راستای آرنج تان قرار گیرد . چنانکه در تصویر نشان داده شده است در دست گرفتن چوب به صورت سبک برای ضربه های مستقیم ، نرم و پیشرو لازم و اساسی می باشد اگر به دستان گلف بازان حرفه ای نگاه کنید ، می بینید که دستان آنها پینه بسته است ، زیرا مجبورند چوب را با سرعت ۱۲۰ مایل در ساعت نوسان دهند . اما در اینجا چنین اعمال نیرویی لازم نمی باشد
 
قوانین
بازی بیلی یارد از قوانین زیادی در نقاط گوناگون دنیا پیروی می کند که شما در این سایت با قوانین استاندارد جهانی آن آشنا می شوید . شما باید اصطلاحات که در این بازی به کار می رود را به خاطر بسپارید زیرا این اصطلاحات در طول بازی زیاد به کار می روند.
Cue Ball ( پیتوک ) : یک توپ سفید است بدون شماره که شما در بازی فقط به این توب حق ضربه زدن را دارید .
Object Ball ( توپ هدف ) : اولین توپی که در طول بازی پیتوک به آن ضربه می زند.
Break : ضربه ای است که در ابتدای بازی زده می شود . وقتی بازی شروع می شود بازی کنی که از قبل تعیین شده به وسیله پیتوک اوین ضربه بازی را به سوی توپ های مرتب شده می زند وبه این ترتیب بازی شروع می شود به این عمل Break می گویند.
Pocketing a ball : وقتی یک توپ داخل پاکت رود . به این عمل Sinking نیز گفته می شود .
Scratch : هنگامی که شما هرگز نباید پیتوک یا توپ طرف مخالف را در پاکت کنید درغیر این صورت شما Scratch می گیرید و جریمه می شوید .
Frozen : وقتی که توپ هدف به توپ دیگری ویا به دیواره میز چسبیده باشد . ضربه زدن به این توپ مقداری دشوار است .
Position Play : موقیت بازی , سرعت لازم برای ضربه زدن , چرخش لازم , استراتزی بازی (به کدام توپ و از کجا ضربه بزنیم که بهترین مقیت را برای ما فراهم کند ) .
Cut : وقتی شما به پیتوک مستقیما ضربه می زنید و آن در یک راستا به توپ هدف برخورد می کند , توپ هدفدر یک خط مستقیم حرکت خواهد کرد . اگر شما به توپتا کات دهید توپ هدف شما دیگر حرکتی مستقیم نخواهد داشت و در یک زاویه مشخصی حرکت می کند . به طور مثال در زیر پیتوک در یک زاویه مشخص به توپ ۴ ضربه می زند و توپ ۴ در نتیجه به سمت که پیشبینی شده هدایت می شود
 
Banking a shot : زمانی که شما به پیتوک ضربه بزنید و پیتوک شما به توپ هدف و توپ هدف به دیواره میز برخورد کند و داخل یکی از پاکت ها برود , این به این معنا است که شما یا خیلی خوب بازی می کنید و یا خیلی خوش شانس هستید . در زیر پیتوک به توپ ۲ ضربه زده وتوپ ۲ به دیواره اصابت کرده و با یک زاویه مشخص ( اگر با دقت و محاسبه زده شود )داخل پاکت می رود .
 
Combination : این در زمانی صورت می گیرد که ما به پیتوک ضربه بزنیم و پیتوک به یکی از توپ های خودما ن و آن توپ به توپ هدف ضربه بزند و آن را هدایت کند .
 
Draw : هنگامی که شما می خواهید به پیتوک ضربه بزنید و پیتوک به توپ دیگر و می خواهید که پیتوک شما پس از ضربه زدن جلو نرود بلکه به عقب برگردد ( مثلا زمانی که توپ شما نزدیک پاکت قرار گرفته ) شما باید به قسمت میانه و پایین توپ ضربه بزنید .
هنگامی که شما می خواهید به توپی ضربه بزنید و پیتوک شما سر جای توپ هدف باشد ونه جلو برود و نه عقب , باید به قسمت میانی وبالای توپ ضربه بزنید.

 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجموعه تفریحی، ورزشی و پارک آبی کوثر می باشد.
طراحی و پیاده سازی : LadyZ.ir
Copyright © 2021

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است .